Prostota

Podziwiać naprawdę prostotę można, gdy się ją wybierze.. Wybierze ją się wtedy kiedy zna się stan materialnego napełnienia, najedzenia, narobienia. Nie docenisz tego w głodzie i nie odnajdziesz się w tym jeśli jeszcze na 100% nie zjadłaś wystarczająco dużo.. Chcemy widzieć w ludziach tutaj kogoś kto żyje prosto i jest szczęśliwy. Faktem jest ,że Marokańczycy nie narzekają na swój los i są ludźmi wesołymi ale nie jest prawdą to,że mają lekkie życie. W państwie brakuje dużo i to dużej liczbie osób. Oczywiście żyją tu także majętni ludzie czy dobra klasa średnia jednak dużo ludzi żyje w warunkach trudnych do wyobrażenia sobie przez Polaków i to od pokoleń. Wiele usług czy produktów o europejskim standardzie kosztuje w Maroku średnio 2 razy więcej niż w Polsce stąd wiele rzeczy dla nas ‚normalnych’ urasta tu do rangi ‚luksusowych’ dostępnych pewnej grupie. Dobra edukacja= prywatna tak samo służba zdrowia a duży procent ludzi nie ma żadnego ubezpieczenia czyli także i emerytur.Wskaźnik rozwoju społeczno- ekonomicznego(HDI) wykorzystywany w raportach ONZ
bierze pod uwagę m.in dostęp do dobrej edukacji, służby zdrowia, bieżącej wody, prądu, standard życia i jego długość, średni dochód narodowy na głowę. W pierwszej dziesiątce rankingu aż 7 państw Europy (Norwegia czy Szwajcaria). Maroko plasuje się na 123 miejscu (porównując Polska na 33) za Egiptem, Irakiem czy Boliwią.
Intensywność deprywacji w Maroku czyli procent osób, które nie mają dostępu do realizacji podstawowych i niezbędnych potrzeb wynosi aż 45,7%(w Algierii odsetek sięga 38%).
6.5% ludzi żyje w poważnym wielowymiarowym ubóstwie (tylko 0,3% w Algierii) zaś 13% jest nim zagrożone.To są ważne informacje dla turystów niegotowych na pewne sytuacje,które są oczywiście karygodne(oszustwa,naciąganie,wymuszanie) jednak ‚głód’ (czasem bywa psychiczny) wzmażany jest codzień widokiem dobrobytu innych. Przepaść.Ty nie czujesz się bogaty ale dla kogoś nim jesteś! Najedzony, zadbany, błogi na wakacjach raz w Paryżu, raz w Maroku. Warto też być bacznym obserwatorem by zauważyć kiedy dać po prostu komuś bakszysz czy nawet jedzenie.
Ranking http://worldpopulationreview.com/countries/hdi-by-country/
82886176_1297070320493180_1188443340866060288_o

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s