3 słowa

Najpopularniejsze słowa ostatniego czasu to: #kwarantanna, #mydło, #dezynfekcja (alkoholem). Kilka ciekawostek na temat tych 3 słów, które mogą Was zaskoczyć🙌
🏠 Pierwsze argumenty za zastosowaniem KWARANTANNY do kontroli rozprzestrzeniania się chorób pojawiły się w „Kanonie medycyny”, pięciotomowej encyklopedii medycznej opracowanej przez muzułmańskiego lekarza, filozofa i uczonego Ibn Sinę (jego łacińskie imię to Avicenna ur. 980–1037). Jego metoda polegała na 40 dniowej izolacji co nazywało się po arabsku ‚al Arba’iniya’ i oznacza ‚czterdzieści’. Dzięki szlakom handlowym o metodzie dowiedzieli się Europejczycy i tak powstała włoska nazwa ‚Quarantena’ od włoskiego słowa czterdzieści.
🧼Choć MYDŁA znane były ludzkości od czasów starożytnych to mydła w kostkach o ładnym zapachu, które dziś używamy także zaczęły po raz pierwszy powstawać w świecie muzułmańskim. Przepisy na mydło opisuje Muhammad ibn Zakariya al-Razi (854–925), który również podał przepis na produkcję gliceryny z oliwy z oliwek, która jest do dziś składnikiem wielu kosmetyków. W Syrii mydło produkowano przy użyciu oliwy z oliwek wraz z alkaliami. Mydło eksportowano z Syrii do innych części świata muzułmańskiego i do Europy. W XIII wieku produkcja mydła w świecie islamskim stała się powszechna a głównymi producentami była Syria, Palestyna i Maroko. W Europie początkowo wytwarzano mydło z tłuszczu zwierzęcego więc nie trzeba mówić, że zapach nie zachęcał do kąpieli i chętnie przejęto metody produkcji pachnących mydeł wytwarzanych z oliwy z oliwek.
🥂Współczesne medyczne zastosowanie alkoholu jako środka dezynfekującego sięga islamskiego złotego wieku.
W swojej encyklopedii medycznej Al Razi opowiada się za antyseptycznym działaniem alkoholu na rany jak i używaniem go przed i po operacjach.
Metodę dezynfekcji wprowadzono pierwszy raz w szpitalu w Bagdadzie, zbudowanym w 805 roku. Zwiększona przeżywalność pacjentów sprawiła,że praktyka rozprzestrzeniła się na cały świat islamski. Języki europejskie przejęły także arabską oryginalną nazwę tej substancji, która brzmi ‚Al- kuhul’.
.92953363_1376525659214312_1976187420088991744_o

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s